PowerTOP - en to cs_CZ translation catalogue (100 entries)

en: Cannot save to file
cs_CZ: Nelze uložit soubor

en: Cannot load from file
cs_CZ: Nelze načíst ze souboru

en: Loaded %i prior measurements
cs_CZ: Nahráno %i měření

en: Overview
cs_CZ: Přehled

en: Idle stats
cs_CZ: Nečinné

en: Frequency stats
cs_CZ: Frekvence

en: Device stats
cs_CZ: Zařízení

en: Exit
cs_CZ: Konec

en:   Core
cs_CZ:   Jádro

en: cpu package %i
cs_CZ: cpu svazek %i

en: cpu package
cs_CZ: cpu svazek

en: Package
cs_CZ: Balíček

en: cpu_idle event returned no state?
cs_CZ: cpu_idle událost nevrátila stav?

en: power or cpu_frequency event returned no state?
cs_CZ: power nebo cpu_frequecny událost nevrátila žádný stav?

en: C0 polling
cs_CZ: C0 sdílení

en:   Package
cs_CZ:   Balíček

en: C0 active
cs_CZ: C0 aktivní

en: Actual
cs_CZ: Aktuální

en: PS/2 Touchpad / Keyboard / Mouse
cs_CZ: PS/2 Touchpad / Klávesnice / Myš

en: SATA controller
cs_CZ: SATA ovladač

en: Intel built in USB hub
cs_CZ: Intel vestavěný v USB hubu

en: Estimated power: %5.1f    Measured power: %5.1f    Sum: %5.1f
cs_CZ: Odhad energie: %5.1f    Změřená energie: %5.1f    Součet: %5.1f

en: The battery reports a discharge rate of %sW
cs_CZ: Spotřeba při chodu na baterii: %sW

en: The estimated remaining time is %i hours, %i minutes
cs_CZ: Odhadovaný zbývající čas do vybití baterie je %i hodin, %i minut

en: Summary
cs_CZ: Souhrn

en: wakeups/second
cs_CZ: probuzení/sekund

en: GPU ops/seconds
cs_CZ: GPU ops/sekund

en: VFS ops/sec and
cs_CZ: VFS ops/sec a

en: CPU use
cs_CZ: využití CPU

en: Power est.
cs_CZ: Energie zbývá

en: Usage
cs_CZ: Využití

en: Events/s
cs_CZ: Událost/i

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Wakeups/s
cs_CZ: Probuzení/s

en: GFX Wakeups/s
cs_CZ: GFX Probuzení/s

en: Overview of Software Power Consumers
cs_CZ: Přehled Software Power uživatelů

en: PowerTOP %s needs the kernel to support the 'perf' subsystem
cs_CZ: PowerTOP %s potřebuje jádro k podpoře 'perf' subsystému

en: as well as support for trace points in the kernel:
cs_CZ: stejně jako podpora pro sledované body v jádru:

en: System baseline power is estimated at %sW
cs_CZ: Systém základního napájení je odhadován na %sW

en: Power est.    Usage     Device name
cs_CZ: Energie zbývá   Použití     Jméno zařízení

en:               Usage     Device name
cs_CZ:               Použití     Jméno zařízení

en: Audio codec %s: %s (%s)
cs_CZ: Audio kodek %s: %s (%s)

en: Audio codec %s: %s
cs_CZ: Audio kodek %s: %s

en: PCI Device: %s
cs_CZ: PCI Zařízení: %s

en: USB device: %s
cs_CZ: USB zařízení: %s

en: USB device: %s (%s)
cs_CZ: USB zařízení: %s (%s)

en: Radio device: %s
cs_CZ: Radio zařízení: %s

en: Network interface: %s (%s)
cs_CZ: Síťové rozhraní: %s (%s)

en: Good
cs_CZ: Dobré

en: Bad
cs_CZ: Špatné

en: Unknown
cs_CZ: Neznámé

en: Bluetooth device interface status
cs_CZ: Status rozhraní zařízení Bluetooth

en: Enable Audio codec power management
cs_CZ: Zapnout správu napájení audio kodeku

en: NMI watchdog should be turned off
cs_CZ: Hlídací pes NMI by měl být vypnutý

en: Power Aware CPU scheduler
cs_CZ: Power Aware CPU plánovač

en: Tunables
cs_CZ: Možnosti vyladění

en:  <ESC> Exit | <Enter> Toggle tunable | <r> Window refresh
cs_CZ:  <ESC> Konec | <Enter> Přepnout změnitelné | <r> Obnovit okno

en: Wake-on-lan status for device %s
cs_CZ: Wake-on-lan status zařízení %s

en: Wireless Power Saving for interface %s
cs_CZ: Úspora energie bezdrátových zařízení %s

en: Runtime PM for %s device %s
cs_CZ: Runtime PM pro %s zařízení %s

en: %s device %s has no runtime power management
cs_CZ: %s zařízení %s nemá spustitelnou správu napájení

en: PCI Device %s has no runtime power management
cs_CZ: PCI Zařízení %s nemá spustitelnou správu napájení

en: Runtime PM for PCI Device %s
cs_CZ: Trvání PM pro PCI zařízení %s

en: Autosuspend for unknown USB device %s (%s:%s)
cs_CZ: Automatické uspání pro neznámé USB zařízení %s (%s:%s)

en: Autosuspend for USB device %s [%s]
cs_CZ: Automatické uspání pro USB zařízení %s [%s]

en: Cannot create temp file
cs_CZ: Nelze vytvořit dočasný soubor

en: Calibrating: CPU usage on %i threads
cs_CZ: Kalibrace: CPU použito na %i vláken

en: Calibrating: CPU wakeup power consumption
cs_CZ: Kalibrace: spotřeba energie na probuzení CPU

en: Calibrating USB devices
cs_CZ: Kalibrace USB zařízení

en: .... device %s
cs_CZ: .... zařízení %s

en: Calibrating radio devices
cs_CZ: Kalibrace radio zařízení

en: Calibrating backlight
cs_CZ: Kalibrace podsvícení

en: Calibrating idle
cs_CZ: Kalibrace nečinnosti

en: Calibrating: disk usage
cs_CZ: Kalibrace: užití disku

en: Starting PowerTOP power estimate calibration
cs_CZ: Začínání kalibrace odhadování energie PowerTOP

en: Finishing PowerTOP power estimate calibration
cs_CZ: Ukončování kalibrace odhadování energie PowerTOP

en: Parameters after calibration:
cs_CZ: Parametry po kalibraci:

en: Set refresh time out
cs_CZ: Nastavit čas obnovení

en: Usage: powertop [OPTIONS]
cs_CZ: Použití: powertop [VOLBY]

en: runs powertop in calibration mode
cs_CZ: spustit powertop v kalibračním režimu

en: generate a csv report
cs_CZ: vytvoření csv hlášení

en: run in "debug" mode
cs_CZ: spustit v "debug" módu

en: uses an Extech Power Analyzer for measurements
cs_CZ: využití Extech Power Analyzéru pro měření

en: generate a html report
cs_CZ: vytvoření html hlášení

en: [=iterations] number of times to run each test
cs_CZ: [=iterace] počet spuštění každého testu

en: [=seconds]
cs_CZ: [=sekundy]

en: generate a report for 'x' seconds
cs_CZ: vytvoření hlášení pro "x" sekund

en: [=workload]
cs_CZ: [=zatížení]

en: file to execute for workload
cs_CZ: soubor ke spuštění pro zatížení

en: print version information
cs_CZ: vypíše informace o verzi

en: print this help menu
cs_CZ: vypíše tuto nápovědu

en: Unknown issue running workload!
cs_CZ: Neznámý problém při spuštění zatížení!

en: PowerTOP is out of memory. PowerTOP is Aborting
cs_CZ: PowerTOPu došla paměť. Power TOP je přerušen.

en: Preparing to take measurements
cs_CZ: Příprava k měření

en: Taking %d measurement(s) for a duration of %d second(s) each.
cs_CZ: Změřeno %d výsledků za dobu trvání %d vteřin každý.

en: Measuring workload %s.
cs_CZ: Měření zatížení %s.

en: exiting...
cs_CZ: ukončuji...

en: Failed to mount debugfs!
cs_CZ: Selhalo připojení debugfs!

en: Leaving PowerTOP
cs_CZ: Ukončuji PowerTOP
