PowerTOP - en to id_ID translation catalogue (102 entries)

en: Cannot save to file
id_ID: Tak bisa menyimpan ke berkas

en: Cannot load from file
id_ID: Tak bisa memuat dari berkas

en: Loaded %i prior measurements
id_ID: Dimuat %i pengukuran sebelumnya

en: Overview
id_ID: Ringkasan

en: Idle stats
id_ID: Stat menganggur

en: Frequency stats
id_ID: Stat frekuensi

en: Device stats
id_ID: Stat perangkat

en: Exit
id_ID: Keluar

en: cpu package %i
id_ID: paket %i cpu

en: cpu package
id_ID: paket cpu

en: Package
id_ID: Paket

en: cpu_idle event returned no state?
id_ID: kejadian cpu_idle tak mengembalikan keadaan?

en: power or cpu_frequency event returned no state?
id_ID: kejadian power atau cpu_frequency tak mengembalikan keadaan?

en:   Package
id_ID: Paket

en: C0 active
id_ID: C0 aktif

en: Actual
id_ID: Aktual

en: SATA controller
id_ID: Pengendali SATA

en: Intel built in USB hub
id_ID: Hub USB built in Intel

en: Estimated power: %5.1f    Measured power: %5.1f    Sum: %5.1f
id_ID: Perkiraan daya: %5.1f    Daya terukur: %5.1f    Jumlah: %5.1f

en: The battery reports a discharge rate of %sW
id_ID: Baterai melaporkan laju pengosongan %sW

en: The estimated remaining time is %i hours, %i minutes
id_ID: Perkiraan sisa waktu adalah %i jam, %i menit

en: Summary
id_ID: Ringkasan

en: wakeups/second
id_ID: bangun/detik

en: GPU ops/seconds
id_ID: op GPU/detik

en: VFS ops/sec and
id_ID: op VFS/detik

en: CPU use
id_ID: pakai CPU

en: Power est.
id_ID: Est. daya

en: Usage
id_ID: Pakai

en: Events/s
id_ID: Kejadian/d

en: Category
id_ID: Kategori

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Wakeups/s
id_ID: Bangun/d

en: GPU ops/s
id_ID: Op GPU/d

en: Disk IO/s
id_ID: IO Disk/d

en: GFX Wakeups/s
id_ID: GFX Bangun/d

en: Overview of Software Power Consumers
id_ID: Ringkasan Pemakai Daya Perangkat Lunak

en: PowerTOP %s needs the kernel to support the 'perf' subsystem
id_ID: PowerTop %s memerlukan kernel yang mendukung subsistem 'perf'

en: as well as support for trace points in the kernel:
id_ID: dan juga dukungan trace point dalam kernel:

en: System baseline power is estimated at %sW
id_ID: Daya baseline sistem diperkirakan %sW

en: Power est.    Usage     Device name
id_ID: Est. daya     Pakai     Nama perangkat

en:               Usage     Device name
id_ID:               Pakai     Nama perangkat

en: Audio codec %s: %s (%s)
id_ID: Codec audio %s: %s (%s)

en: Audio codec %s: %s
id_ID: Codec audio %s: %s

en: PCI Device: %s
id_ID: Perangkat PCI: %s

en: USB device: %s
id_ID: Perangkat USB: %s

en: USB device: %s (%s)
id_ID: Perangkat USB: %s (%s)

en: SATA link: %s
id_ID: Link SATA: %s

en: SATA disk: %s
id_ID: Disk SATA: %s

en: Radio device: %s
id_ID: Perangkat radio: %s

en: Network interface: %s (%s)
id_ID: Antarmuka jaringa: %s (%s)

en: Good
id_ID: Baik

en: Bad
id_ID: Buruk

en: Unknown
id_ID: Tak diketahui

en: Bluetooth device interface status
id_ID: Status antarmuka perangkat Bluetooth

en: Enable Audio codec power management
id_ID: Aktifkan manajemen daya codec audio

en: NMI watchdog should be turned off
id_ID: Watchdog NMI mesti dimatikan

en: Power Aware CPU scheduler
id_ID: Scheduler CPU Sadar Daya

en: VM writeback timeout
id_ID: Tenggang waktu writeback VM

en:  <ESC> Exit | <Enter> Toggle tunable | <r> Window refresh
id_ID:  <ESC> Keluar | <Enter> Jungkit tunable | <r> Segarkan jendela

en: Wake-on-lan status for device %s
id_ID: Status wake-on-lan bagi perangkat %s

en: Wireless Power Saving for interface %s
id_ID: Penghematan Daya Nirkabel bagi antarmuka %s

en: Runtime PM for %s device %s
id_ID: PM runtime bagi %s perangkat %s

en: %s device %s has no runtime power management
id_ID: %s perangkat %s tak memiliki manajemen daya runtime

en: PCI Device %s has no runtime power management
id_ID: Perangkat PCI %s tak memiliki manajemen daya runtime

en: Runtime PM for PCI Device %s
id_ID: PM runtime bagi Perangkat PCI %s

en: Autosuspend for unknown USB device %s (%s:%s)
id_ID: Suspensi otomatis bagi perangkat USB tak dikenal %s (%s:%s)

en: Autosuspend for USB device %s [%s]
id_ID: Suspensi otomatis bagi perangkat USB %s [%s]

en: Cannot create temp file
id_ID: Tak bisa membuat berkas temp

en: Calibrating: CPU usage on %i threads
id_ID: Kalibrasi: Pemakaian CPU pada %i thread

en: Calibrating: CPU wakeup power consumption
id_ID: Kalibrasi: Konsumsi daya CPU bangun

en: Calibrating USB devices
id_ID: Kalibrasi perangkat USB

en: .... device %s
id_ID: .... perangkat %s

en: Calibrating radio devices
id_ID: Kalibrasi perangkat radio

en: Calibrating backlight
id_ID: Kalibrasi cahaya latar

en: Calibrating idle
id_ID: Kalibrasi menganggur

en: Calibrating: disk usage
id_ID: Kalibrasi: pemakaian disk

en: Starting PowerTOP power estimate calibration
id_ID: Memulai kalibrasi estimasi daya PowerTop

en: Finishing PowerTOP power estimate calibration
id_ID: Mengakhiri kalibrasi estimasi daya PowerTop

en: Parameters after calibration:
id_ID: Parameter setelah kalibrasi:

en: Set refresh time out
id_ID: Tata tenggang waktu penyegaran

en: Usage: powertop [OPTIONS]
id_ID: Cara pakai: powertop [OPSI]

en: runs powertop in calibration mode
id_ID: jalankan powertop dalam mode kalibrasi

en: generate a csv report
id_ID: buat laporan csv

en: run in "debug" mode
id_ID: jalankan dalam mode "debug"

en: uses an Extech Power Analyzer for measurements
id_ID: pakai Extech Power Analyzer untuk pengukuran

en: generate a html report
id_ID: buat laporan html

en: [=iterations] number of times to run each test
id_ID: [=iterasi] berapa kali menjalankan tiap tes

en: suppress stderr output
id_ID: redam keluaran stderr

en: [=seconds]
id_ID: [=detik]

en: generate a report for 'x' seconds
id_ID: buat laporan untuk 'x' detik

en: [=workload]
id_ID: [=beban kerja]

en: file to execute for workload
id_ID: berkas yang akan dieksekusi untuk beban kerja

en: print version information
id_ID: cetak informasi versi

en: print this help menu
id_ID: cetik menu bantuan ini

en: Unknown issue running workload!
id_ID: Masalah tak dikenal saat menjalankan beban!

en: PowerTOP is out of memory. PowerTOP is Aborting
id_ID: PowerTop kehabisan memori. PowerTop digugurkan.

en: Preparing to take measurements
id_ID: Bersiap melakukan pengkukuran

en: Taking %d measurement(s) for a duration of %d second(s) each.
id_ID: Melakukan %d pengukuran selama masing-masing %d detik.

en: Measuring workload %s.
id_ID: Mengukur beban kerja %s.

en: exiting...
id_ID: keluar...

en: Failed to mount debugfs!
id_ID: Gagal mengait debugfs!

en: Leaving PowerTOP
id_ID: Meninggalkan PowerTop
